W mleku krowim kazeina stanowi 82 % wszystkich białek, w ludzkim 40 %.
Kazeina uczula około 60% chorych z alergią na mleko krowie.
U 19% noworodków w chwili przyjścia na świat występują przeciwciała IgG skierowane przeciwko białkom mleka krowiego. Najczęściej są to kazeina lub beta-laktoglobulina.
Dieta bez kazeiny, czyli dieta bezmleczna
Kazeina – zostaje wyodrębnione w procesie trawienia poprzez działanie podpuszczki – enzym występujący w żołądku człowieka jedynie w okresie niemowlęcym (zanika około trzeciego roku życia).
Niektóre źródła podają, że spożywanie mleka przez osobniki dorosłe nie dostarcza zbyt dużej ilości białka i wapnia, gdyż mleko nie jest w pełni przyswajane przez przewód pokarmowy.
U większości dzieci z autyzmem, czy nadpobudliwością występują niedobory enzymów co powoduje nieprawidłowy rozkład białek, w szczególności kazeiny i glutenu.
Dieta bez kazeiny może przynosić pozytywne efekty u osób z zaburzeniami ze spektrum autystycznych.
Sugeruje to kilka otwartych badań przeprowadzonych we Europie i USA.
Dieta bezkazeinowa polega na wykluczeniu z diety mleka i jego przetworów, takich jak:
serwatka, maślanka, kwaśne mleko, mleko w proszku, skondensowane i zagęszczone, jogurty, kefiry, śmietany, sery, twaróg, masło, margaryna.
Należy uważać na ukryte źródła mleka w produktach takich jak pieczywo, makarony, kremy i słodycze oraz białka soi, które są budową zbliżone do kazeiny.
Badanie „Efektywność bezglutenowej i bezkazeinowej diety u dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem na podstawie raportu rodziców”, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii z 2012 na 387 badanych.
Źródło: Research article „Effectiveness of the gluten-free, casein-free diet for children diagnosed with autism spectrum disorder: Based on parental report”, C. M. Pennesi, L. Cousino Klein, Department of Biobehavioral Health, The Pennsylvania State University, PA, USA