Dieta polega na zmniejszeniu podaży lub wyeliminowanie salicylanów z diety poprzez odpowiedni dobór spożywanych pokarmów.
Dodatkowo zabronione jest stosowanie kwasu acetylosalicylowego i innych pokrewnych leków.
Celem diety aspirynowej jest utrzymanie podaży salicylanów w spożywanych pokarmach na takim poziomie, przy którym nie będą występowały objawy niepożądane.
W związku z tym całkowita eliminacja pokarmów, które zawierają salicylany może okazać się zbędna i niepotrzebnie restrykcyjna.
Należy do diet lekkostrawnych i charakteryzuje się też wykluczeniem większości przypraw, konserw i pokarmów konserwowanych benzoesanami, syntetycznych środków zapachowych, smakowych i barwników.
Leki zabronione zawierające salicylany:
kwas acetylosalicylowy i jego pochodne; ibuprofen, naproksen, ketoprofen , fenoprofen, kwas triaprofenowy; indometacyna, sulindak, tolmetyna, diklofenak; piroksykam; kwas mefenamowy; noramidopyrina czyli metamizol; aminofenazon; fenylbutazon; propyfenazon; oksyfenbutazon; fenazon; klofezon.
Salicylany w pożywieniu
Produkty o niskiej zawartości salicylanów:
Banan, gruszka, jabłko (golden delicious),
Produkty o wysokiej zawartości salicylanów:
Nietolerancje pokarmowe
Nietolerancje pokarmowe u ludzi wywołują:
Istnieją różne teorie wyjaśniające patologiczne działanie glutenu i kazeiny. Jedną z nich jest hipoteza, że peptydy pochodzące z glutenu i kazeiny mogą wywoływać odpowiedź immunologiczną powodującą stan zapalny układu pokarmowego u dzieci z ASD.
Naukowcy stwierdzili, że dzieci z autyzmem miały wyższy poziom cytokin w porównaniu z normalnym stanem, a nawet w porównaniu do dziećmi z alergiami pokarmowymi.
Źródło: Loblay RH, Swain AR. „Food Intolerance”; Research article „Effectiveness of the gluten-free, casein-free diet for children diagnosed with autism spectrum disorder: Based on parental report” C. M. Pennesi, L. Cousino Klein, Department of Biobehavioral Health, The Pennsylvania State University, PA, USA.