W procesie wchłaniania witaminy B12 biorą udział receptory nabłonka jelita.
Metylokobalamina jako koenzym uczestniczy w sprzężonej reakcji konwersji homocysteiny do metioniny i metylotetrahydroksyfolianu do tetrahydrofolianu, gdzie grupa metylowa związana z kobalaminą zostaje przeniesiona na homocysteinę, co warunkuje powstanie metioniny.
Ujawniające się w przypadku niedoboru witaminy B12 zaburzenia neurologiczne są związane z względnym niedoborem metioniny.
Witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowej pracy mózgu, z powodu problemów z metylacją u dzieci z autyzmem może dojść do niedoboru tej witaminy i konieczne jest jej podanie w formie metylowanej. Jeśli nie w formie zastrzyków – dostępne są B12 w kroplach, sprayu do nosa a nawet lizakach.
NIEDOBÓR WITAMINY B12 WYWOŁUJĄ:
Z badań wynika, iż chorzy ze stwierdzonym niedoborem witaminy B12 posiadają objawy:
Niedobór kwasu foliowego może powodować zaburzenia depresyjne, w przypadku niedoboru kobalaminy – objawy psychotyczne.
Badacze przedstawili przypadek kobiety z wrodzonym zaburzeniem metabolicznym wynikającym z uszkodzenia wewnątrzkomórkowej syntezy dwóch aktywnych form kobalaminy: adenozylo-kobalaminy i metylo-kobalaminy, co powodowało występowanie zwiększonego stężenia kwasu metylo-malonowego oraz homocysteiny we krwi i moczu chorej. Zaobserwowali, że pierwszymi objawami schorzenia były objawy psychozy i neuropatii.
Badacze zasugerowali istnienie związku między niedoborem witaminy B12 a:
Źródło: Znaczenie witaminy B12 w psychiatrii A. KAMROWSKA, K. KASPRZAK, J. MARCINIAK, A. GOCH,C. KAMROWSKI, Pol. Merk. Lek., 2010, XXVIII, 165, 236